jesteś na stronie klasztoru Sanok

sanktuarium

Żadna radość, żadna przyjemność, żadne piękno stworzeń nie potrafi przywiązać serca ludzkiego, nie potrafi go nasycić. Wszelkie bogactwo, nie jest Bogiem, jest dla mnie nędzą. -św. Bonawentura z Bagnoregio

historia sanktuarium

Książę Władysław Opolczyk przekazał w 1377 r. franciszkanom kościół Matki Bożej, istniejący poza murami miasta Sanoka. To usytuowanie kościoła było bardzo niebezpieczne z powodu częstych napadów, zwłaszcza tatarskich. Z tej racji siostra króla Kazimierza Wielkiego i królowa węgierska Elżbieta, przeniosła w 1384 r. siedzibę braci do miasta, gdzie został dla nich zbudowany kościół i klasztor. Kościół ten został w XVII w. całkowicie zniszczony przez pożar. Około 1676 r. zbudowano ponownie kościół i klasztor przy wydatnej pomocy podkomorzego sanockiego, Piotra Bala. I ten kościół zniszczył pożar w dniu 20 czerwca 1827 r. Tym razem odbudowano go dzięki ofiarności wiernych.

9 listopada 1845 r. w kościele ochrzczony został bł. ks. Zygmunt Gorazdowski, założyciel zgromadzenia Sióstr Józefitek, założyciel wielu dzieł charytatywnych we Lwowie. Na przełomie XIX i XX w. przez szereg lat kościół franciszkanów służył jako kościół parafialny i urzędował w nim proboszcz diecezjalny. Z chwilą wybudowania kościoła Przemienienia Pańskiego parafię tam przeniesiono. W latach 1946-52 w klasztorze sanockim miało siedzibę niższe seminarium, które w lipcu 1952 r. władze komunistyczne rozwiązały równocześnie ze wszystkimi małymi seminariami w Polsce. Zajęły wówczas pomieszczenia niższego seminarium i przekazały je na cele administracyjne Spółdzielni Inwalidów. Klasztor odzyskał je dopiero w latach osiemdziesiątych. 25 września 1956 r. gwardian o. Jakub Półchłopek skontaktował się z uwięzionym w Komańczy kardynałem Stefanem Wyszyńskim i ofiarował mu kopię obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Po miesiącu ks. kardynał został zwolniony z internowania. 1 lipca 1969 r. ks. abp Ignacy Tokarczuk erygował parafię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

6-7 lipca 1970 r. w parafii peregrynowały symbole obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (obraz był przez władze komunistyczne internowany na Jasnej Górze). W latach 70. kościół został wewnątrz i na zewnątrz osuszony i odnowiony.

4 kwietnia 1993 r. odsłonięto po renowacji czczony obraz Matki Bożej Pocieszenia. W ostatnich latach ponownie odnawiano kościół, w tym także ołtarze. 12 maja 1996 r. franciszkanie zorganizowali uroczystość 400-lecia kultu Matki Bożej Pocieszenia, na którą przybyli m.in. kardynał Józef Glemp, Prymas Polski i Nuncjusz Apostolski abp. Józef Kowalczyk. W r. 1997 odnowiono w prezbiterium kościoła polichromię, którą namalował artysta malarz Władysław Lisowski w latach 30. XX w. W latach 1998-1999 w kaplicy św. Franciszka zostały przeprowadzone prace archeologiczne i konserwatorskie. Odkryto wtedy cmentarzysko średniowieczne, a w kaplicy XVIII-wieczne polichromie. Największym odkryciem by40 znalezienie kamiennych murów z XIV w., co potwierdziło obecność franciszkanów i kościoła w obrębie miasta już pod koniec XIV w. W 1998 r. przy klasztorze franciszkańskim w Sanoku odbyło się I spotkanie ekumeniczne. Odtąd są one organizowane nieprzerwanie. W latach 2000-2004 kontynuowano prace konserwatorskie i remontowe. W kościele odnowiono ołtarz i obraz św. Antoniego Padewskiego, ołtarz i obraz Matki Bożej Pocieszenia. 28-29 lipca 2003 r. w parafii odbyła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W roku 2004 dokonano grunłownej renowacji kaplicy św. Maksymiliana Kolbego. Jest to wotum franciszkanów i mieszkańców ziemi sanockiej w Roku Św. Maksymiliana, w 150. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz w 1. rocznicę nawiedzenia parafii przez obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (28-29 VII 2003). W bocznej kaplicy, w tzw. „Ogrójcu”, wykonano ołtarz ku czci św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Arcybiskup Józef Michalik dekretem z 19 marca 2005 r. ustanowił to miejsce sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia — Pani Ziemi Sanockiej, celem pogłębienie i ożywienie religijności maryjnej w tym miejscu.